Ekonomi

Üreticiye tuzak ve gübre desteği

MERSİN (İGFA) – Mersin’de kırsal kalkınmanın önünü açmak ve üreticileri girdi maliyetleri altında ezmemek için Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tarım üslerinin yeni adresi Akdeniz ilçesi oldu. Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Akdeniz Bölgesi Kaplı Sebze Üreticilerine Yönelik Sera İpliği, Yapışkan Tuzak ve Organik Gübre Dağıtım Töreni Düzenlendi. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de katılarak üreticilerle bir araya geldi.

Tören kapsamında Akdeniz ilçesinde 14 mahallede 3.500 üreticiye 37.500 kilogram sera ipi, 1.500 üreticiye 1.500 kutu yapışkan tuzak ve 500 üreticiye 2.500 litre sıvı organik gübre desteği dağıtıldı.

Kazanlı İlçesi’nde düzenlenen etkinliğe Önder Vahap Seçer’in yanı sıra, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclis Üyesi Emre Yılmaz, İl Başkanı Koral Ömür, Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış ve Hasan Ufuk Çakır, muhtarlar, oda temsilcileri, yapımcılar ve Büyükşehir Belediyesi katıldı. . bürokratlar katıldı.

“Tarım altın değerindedir”

Törende konuşan Önder Vaha Seçer, tarımda en fazla yatırım yapılan üretim türünün seracılık olduğunu vurguladı. Bu üretimin diğer tarım alanlarına göre oldukça zor olduğunun altını çizen Seçer, şöyle konuştu: “Özel bir bölge, iklim, toprak olacak. Sera yapacaksınız, ev yapar gibi para harcayacaksınız. En pahalı tohumu, en pahalı gübreyi alacaksınız. Her taraf risk, her taraf sıkıntı. Ve 24 saat uyumayacaksın. Çocuk yetiştirdiğiniz gibi çocuk yetiştiriyorsunuz. Bazen evi rahatsız edersiniz ama serayı bozmazsınız. Ellerinize, yüreğinize, terinize sağlık”dedi.

Seçer, belediye başkanı olarak üreticilere destek olmaları gerektiğini kaydetti. “Tarım böyledir. Altından daha değerli. İnsan hayatından daha değerli bir şey var mı? İnsanı hayatta tutan besindir”terimleri kullandık.

“Yaşamak için üreteceğiz”

Seçer, belediye başkanlığı görevine başladığı ilk günden bu yana Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma çok değerli temeller kazandırdığını söyledi. “Yaşamak için üreteceğiz. Anamur’dan Tarsus’a, Çamlıyayla’dan Mut’a ayrım yapmadan her üreticinin yanında olacağız. Özellikle küçük aile işletmelerinin altını çiziyorum; Özellikle kadın üreticiler olmak üzere takviyelerimize devam edeceğiz. Onlar bizim ana hedef kitlemizdir. Bizim derdimiz küçük üreticiyi desteklemek. Aksi takdirde büyük üreticinin aslında sermayesi vardır. Tarım Bakanlığı ona takviye verecek. Tarımın yaşaması için biz iktidar olduğumuzda bunu nasıl düşüneceğiz, mevcut iktidar da bunu düşünecek. Ama Mersin Büyükşehir Belediyesi bu yardımı yaparken öncelikle küçük üreticilere ve çiftçilere yönelecek.”söz konusu.

Seçer, Haydi Köyümüze Güç Verelim Projesi hakkında şunları anlattı: “Bakanlığa model olacak bir uygulama”

Hayvancılıktan seracılığa, meyvecilikten arıcılığa kadar her bölge ve alana ulaştıklarını kaydeden Lider Seçer, göreve geldikleri günden bu yana 254 kilometre HDPE ve çelik sulama borusu dağıttıklarını belirtti. Bu yıl Toros Dağları’nın yamaçlarında hayvancılık yapan göçerlerin elektrik ihtiyacını karşılamak için 360 adet güneş paneli dağıttıklarını kaydeden Seçer, şöyle konuştu: Köyümüze Destek Verelim Projesi’ayrıntılarını anlatan “Her zaman söylüyorum; Bakanlığa örnek olacak bir uygulama. Çünkü Mersin’de hayvancılığın gelişmesini istiyoruz. Üretilen hayvanların cins olarak bu bölgeye uygun olmasını sağlamak için yetiştiricilere veriyoruz. Daire başkanı varsa daire başkanımız var.” Bölüm başkanı, iyi mühendisler ve departmanda çalışan çalışkan insanlar var, bu hizmetler mevcut.Mersin halkının bu ayrımı yapmasını istiyorum.”söz konusu.

Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde çalışma huzurunu bozmaya yönelik girişimleri de kınadığını belirtti. “11 bin kişinin çalıştığı Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışanları üzerinden siyasi rant elde etmeye çalışanları ve çalışma barışını ortadan kaldırmaya yönelik hareketleri bu vesileyle kınıyorum. Bunu yapma. Sorunu ülkeye hizmet etmek olan bir belediye başkanı, bunu değerli mühendis ve memurlarıyla, sokak temizliği yapan personeliyle, vatandaşa nazik davranan otobüs şoförüyle yapıyor. Bunu tarım takviyesine gelen ve kibar davranan Tarım Dairesi çalışanlarıyla yapıyor. Memnuniyet bundan artar”dedi.

“2. Dönemimizde de aynı heyecan ve inanç içinde olacağız.”

Belediyenin disiplin çerçevesinde çalışan önemli bir kamu kurumu olması gerektiğini kaydeden Seçer, beldesine hizmet edeceğini söyledi. “Bu işi ve görevi layıkıyla yapıyorsak 11 bin çalışanımızla birlikte yaparız. Bunu tek başımıza yapma lüksümüz yok. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana, tıpkı o günkü heyecan ve inançla olduğumuz gibi, sizlerden aldığımız desteğin ve sorumluluğun bilinciyle görevimizi yapıyorsak, o günden bu yana hiçbir şey değişmedi. Gelecekte de, bizim 2. devrimimizde de olmayacak. Daha çok çalışacağız. İşlerimizi gördükçe işe daha coşkuyla gidecek, sabah erken kalkacağız. Bu da öyle bir iş. Hepimiz çalışacağız, başaracağız”sözlerine yer verdi.

“Vatandaşını kimseye bağımlı olmayan devlet sosyal devlettir”

Önder Seçer, düzenlenen törenle 14 mahalleden toplam 7 bin üreticiye destek vereceklerini belirterek, “Bu desteği alacak üreticilerimizin üretimleri bereketli olsun. Umarım her yıl üretimlerinden daha fazla para kazanırlar. Daha iyi ve daha fazla üretim yapsınlar ki evlerine para girsin, çocukları iyi eğitim alsın, güzel bir evde yaşasınlar, kimseye ihtiyaçları kalmasın. Allah’ın kimseye ihtiyacı yoktur. Refah devleti budur. Vatandaşının kimseye ihtiyacı olmayan devlet sosyal devlettir. söz konusu. Devlet kavramının çok büyük olduğunu ve belediyelerin devletin kurumları olduğunu söyleyen Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin hem pandemi döneminde hem de deprem sonrasında depremzedelere yaptığı yardımların insanları aldatmak olmadığını belirtti. “Vicdanımız rahat, her şeyi kalbimizle, yüreğimizle yaptık ama sizin cebinizden yaptık. Ben mütevelliyim, çalışmam lazım. Tekrar belediye başkanı olmaktansa son nefesimi verirken gözlerimi kapatıp kendimle hesaplaşmam gerekiyor.”dedi.

“Hiçbir zaman ayrımcılığa uğramadık”

Önder Seçer, Türk Bayrağıyla, Atatürk’le ve CHP’yle her zaman gurur duyduğunu belirterek, sunulan hizmetlerin hiçbirinde ayrım yapılmadığını kaydetti. “Görevimiz kolay değil. Biz bir siyasi partiyi temsil etmek üzere seçildik. Ama hizmet dediğiniz zaman hiçbir noktada ayrımcılığa uğramadık. Bu bölgeler daha fazla hizmeti hak ediyor. Bu bölgeler üretiyor ve devlete vergi ödüyor. Bu bölgeler zaman zaman hizmetlerde negatif ayrımcılığa maruz kalıyor, bunu da belirtmekte fayda var. Kim devraldıysa. Çünkü bu bölgeler partime ağır bir zemin kazandırıyor, böyle bir gerçek var. Başka bir parti iktidardaysa ve başka bir parti belediyeyi kazanmışsa, yan gözle bakıyor, ‘Siz bize oy vermediniz’ diyor. Bir yasağı ortadan kaldırmak için bir hizmet yapabilir. Ama yüzde 5-10 oy alan mahallelerde de vatandaşa bakış açımız da yüzde 95-97 oy alan mahallelerde de aynı. Bunu vatandaşlar da biliyor. Gönlümüz rahat”terimleri kullandık.

İtibar Cadde Projesi Karaduvar’a geliyor

“Burada güzel hizmetler oldu, daha fazlası da olacak, olmalı”Seçer sözlerine şöyle devam etti: “Bu bölgeye yapılanlar yeterli değil. Daha da fazlası olacak. Hiçbir dönemde bu kadar kaliteli yolları burada görmemiştim. Mersin Büyükşehir Belediyesi otoyol gibi yollar yapıyor. Yakında Blackwall’da itibar sokakları inşa edeceğiz. Burayı bir balıkçı kasabasına, restoranlarıyla güzel bir kasabaya, bir mahalleye dönüştüreceğiz. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak yol olsun, bina olsun, kaldırım olsun her şeyin en kalitelisini yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde Homurlu ve Kazanlı’yı ilgilendiren 7 milyon Euro’luk FRIT-II kapsamında yapacağımız altyapı-kanalizasyon projesinin de temelini atacağız. Çok kısa bir süre içerisinde bunu gerçekleştireceğiz. İşlem tamamlandı”şeklinde konuştu.

“Mersinli hemşehrilerim Tarihte hiç olmadığı kadar büyükşehir belediye başkanlarına destek verecekler. Buna tüm kalbimle inanıyorum.”

CHP’li belediyelerin Türkiye genelinde halkın gözünde büyük bir değere sahip olduğuna inandığını söyleyen Seçer, bu memnuniyetle CHP’li belediye başkanlarının önümüzdeki yerel seçimlerde daha birçok büyükşehir, il ve ilçede galip çıkacağına inandığını kaydetti. . Seçer şunları söyledi:

“Bunu Mersin’de de bir argüman olarak söylüyorum, Anamur’dan Tarsus’a kadar yaklaşık 1 milyon 300 bin seçmen gibi değerli bir rakam olan 31 Mart 2024 seçimlerinde 5 yıllık görev süremiz sona erdiğinde büyük ihtimalle CHP’ye destek verecekler. büyükşehir belediyelerinin liderleri tarihte hiç görülmemiş bir şekilde. . Buna tüm kalbimle inanıyorum. Parti ayrımı yapmadan, ‘Bizim partimiz AK Parti, MHP, İYİ Parti ama biz CHP’li belediye başkanı Vahap Belediye Başkanı’ndan hizmet aldık, anlayış gördük, adaleti gördük. ‘Vahap Önderimizin bu dönemde belediye başkanlığına devam etmesini istiyoruz’ diyecekler ve Altı Ok’un altına mühür vuracaklar. Bundan oldukça eminim.”

Kış: “Mersin Büyükşehir Belediyemiz hükümetin yapması gerekeni yapıyor”

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış ise tarımsal faaliyetlerin hem zahmetli hem de zahmetli olduğunu hatırlatarak, pek çok riskin bulunduğunu hatırlattı. Kış, “Sera sebzeciliği daha zahmetli, çaba gerektiriyor ve risk taşıyor. Bu vesileyle gıda üretimimiz içerisinde değerli bir yere sahip olan örtü altı sebze üretiminin her aşamasında kamuoyunun yani devletin desteği mutlaka şarttır. Mersin Büyükşehir Belediyesi bu alanda çok değerli destekler veriyor. Aslında Mersin Büyükşehir Belediyesi hükümetin yapması gerekeni yapıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarım Bakanlığı’nın dikkate alması gereken bahisleri değerlendiriyor. Umarım bir gün hep birlikte çiftçilerimizin gülümsediği, borçlanmadıkları, emeklerinin karşılığını aldıkları bir ülkeyi hep birlikte yaratırız.”dedi.

Çakır: “Kızılbağ’dan Arslanköy’e, Erdemli’den Gözne’ye kadar hizmet veren bir başkanımız var”

Başkan Seçer’in hiçbir ayrım yapmadan var gücüyle üreticinin ve çiftçinin yanında olduğunu belirten CHP Mersin Milletvekili Hasan Ufuk Çakır, “Başkanımız Vahap Seçer’in yanında olmaktan onur duyuyorum. Kazanlı halkı emektar, güvenilir, güzel ve çalışkan, emeğine sahip çıkan insanlardır. Aşağıdaki hizmetlere göz atın; Kızılbağ’da, Arslanköy’de, Gözne’de, Erdemli’de her yerde bu böyle.”açıklamalarda bulundu.

Yılmaz: “Halkının yanında olan bir belediye başkanımız var”

CHP Parti Meclisi Üyesi Emre Yılmaz ise Başkan Seçer’in halkının yanında olduğunu ve takviyelerini sürdürdüğünü söyledi. “Cumhurbaşkanımız birçok yerde olduğu gibi burada da pozitif ayrımcılık yapıyor. Halkımızın daha fazla desteğe ihtiyacı var. Kazan halkı da 31 Mart’ta bu desteği gerektiği kadar takdir edecektir.”dedi.

Şarküteri: “Büyükşehir Belediyesi üreticilerimize desteğini esirgemedi”

Akdeniz ilçesinde yaşayan vatandaşların temel geçim kaynağının seracılık olduğunu belirten Akdeniz ilçesi Hürriyet Mahallesi Muhtarı Orhan Meczup, “Muhtarlar olarak çiftçilerimizin sorunlarını tespit ettik ve Büyükşehir Belediyesi’nden sera ipi, yapıştırıcı, gübre gibi taleplerimiz oldu. Büyükşehir bu taleplere duyarlı davrandı ve desteğini bizden esirgemedi. Bu vesileyle Büyükşehir Belediyesi başarılı projelere ev sahipliği yaptı ve bizleri mutlu etti.”ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler